Jak pracuje psycholog sportowy?

Sportowiec musi więcej, lepiej, dalej, szybciej, mocniej. A i to nie zawsze wystarcza. To wszystko bywa frustrujące i niekiedy głowa nie daje rady. W najważniejszych momentach często brakuje tego jednego elementu – głowy gotowej do rywalizacji i radzenia sobie z przeszkodami. Jak psycholog sportowy może pomóc w odpowiednim przygotowaniu?

Przygotowanie zawodnika do zawodów składa się z 4 aspektów: technicznego, taktycznego, motorycznego i mentalnego. To właśnie za przygotowanie mentalne odpowiada psycholog sportowy.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania dotyczące pracy z psychologiem sportu.

Co robi psycholog sportowy?

Psycholog sportu prowadzi trening umiejętności mentalnych, psychologicznych. Może on dotyczyć wielu obszarów. Jeśli przeżywasz jedną z poniższych sytuacji, to może być sygnał że warto zastanowić się nad rozpoczęciem współpracy z psychologiem sportu.

  • Czujesz stres, który przysłania wszystko inne. Bezskutecznie próbujesz się go pozbyć. Nauczymy się jak działać, gdy stres jest. 
  • W Twojej głowie pojawia się tyle myśli, że nie jesteś w stanie skupić się na tym, co masz zrobić. Będziemy trenować bycie w tu i teraz, tak by kierować naszą uwagę na to, co ważne dla rywalizacji.
  • Myśli sprawiają, że zaczynasz wątpić w siebie i boisz się podejmować ryzykownych decyzji. Przetestujemy nowe podejście do myśli, tak by nie powstrzymywały Cię od działania.
  • Emocje przejmują nad Tobą kontrolę i nie pozwalają Ci skupić się na grze. Nauczymy się wykorzystywać je tak, by pomagały i puszczać te, które niepomocne. 
  • Sport przestał sprawiać Ci radość? Odszukamy to, co ważne dla Ciebie i zaplanujemy takie działania, byś mógł czerpać radość i satysfakcję z rywalizacji. 
  • Popełnione błędy powstrzymują Cię od dalszego ryzykowania. A może sprawiają, że chciałbyś uciec. Nauczymy się tak kierować naszą uwagę, by mimo trudności nadal dawać z siebie 100%.
  • Presja sprawia, że najchętniej w ogóle byś nie startował, a ukochany dotąd sport przestał sprawiać radość. Jak podejść do presji, tak by to nie ona była w centrum Twojego myślenia?
  • A może masz do czynienia jeszcze z innymi sytuacjami, które sprawiają że jest Ci trudno. Przetrenujemy strategie radzenia sobie z tym, co trudne.

Jeśli zastanawiasz się, czy to z czym się teraz zmagasz to odpowiedni temat do pracy z psychologiem sportu, napisz na [email protected] i wspólnie zastanowimy się nad możliwościami współpracy.

Kiedy zgłosić się do psychologa sportu? Takiej pomocy zazwyczaj szukamy z dwóch głównych powodów:

  • Blokady w głowie
    Często decydujemy się na współpracę z psychologiem sportu, gdy czujemy że w jakiś sposób głowa nam przeszkadza. Pojawiają się blokady, a nasze dotychczasowe sposoby radzenia sobie tracą skuteczność.Jeśli Ty także doświadczasz blokady w głowie, to warto poszukać wsparcia psychologa sportowego. Pamiętaj, że nie musisz wiedzieć, co dokładnie Ci przeszkadza. Zrozumienie i nazwanie tego, co Cię blokuje to także element współpracy ze specjalistą.
  • Chęć rozwoju
    Pracę z psychologiem sportu możesz zdecydować się także jeśli nie mierzysz się ze szczególnymi trudnościami. Taka współpraca może mieć charakter rozwojowy – skupiać się na poprawie tego, co działa dobrze i maksymalizowaniu potencjału.

Jak wygląda trening mentalny w sporcie?

Na początek pracujemy nad świadomością i zrozumiem tego, co dzieje się w Twojej głowie. Poznajemy także mechanizmy działania umysłu. Wyposażeni w nową wiedzę zaczynamy szukać nowych, skuteczniejszych strategii radzenia sobie z trudnościami. Potem wchodzimy w fazę testów i sprawdzamy, czy nasze działania przynoszą oczekiwany efekt. Jeśli tak, testujesz je dalej na treningach i zawodach, dopóki nie uznasz, że cel został osiągnięty. Jeśli nie – szukamy dalej odpowiednich strategii.

Dokładny opis, czym zajmuje się psychologia sportu znajdziesz w moim artykule.

Psycholog sportowy – dla kogo?

  • dla zawodników na każdym poziomie – którzy chcą maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności, by stawać się coraz lepszymi i odnosić sukcesy;
  • dla dzieci uprawiających sport – by rozwijać umiejętności, dzięki którym dziecko nie tylko stanie się lepszym sportowcem, ale także będzie skuteczniej radzić sobie w dorosłym życiu;
  • dla rodziców dzieci uprawiających sport – jako wsparcie w towarzyszeniu dziecku w sportowej przygodzie;
  • dla trenerów i członków sztabu szkoleniowego – by pomóc w zrozumieniu mechanizmów psychologicznych w sporcie i doskonaleniu warsztatu trenerskiego.

Oraz dla wszystkich zainteresowanych psychologią sportu i jej praktycznym zastosowaniem.

Psycholog sportowy – czy warto?

Trening umiejętności psychologicznych pomaga nie tylko w sporcie. Jeśli jeszcze raz spojrzysz na obszary działania psychologa sportu, to zobaczysz, że umiejętności te są ważne także w codziennym życiu. Pewność siebie, motywacja czy umiejętność radzenia sobie ze stresem przydadzą się każdemu z nas, niezależnie od tego, czy biegasz maratony czy codziennie rano wyruszasz do pracy lub szkoły.

A jeśli dotyczy Cię jedno z postawionych na początku pytań, to tym bardziej warto skorzystać z treningu z psychologiem sportowym.

Dziękuję, że dotarłeś do tego miejsca. Wyżej starałam Ci się pokazać, jak wygląda moja filozofia pracy. Nie opowiedziałam o sobie, bo w pracy najważniejszy jest dla mnie Klient. Jeśli jesteś ciekawy, chętnie opowiem Ci o sobie, moim wykształceniu, doświadczeniu i kwalifikacjach. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Jeśli obawiasz się pierwszego spotkania z psychologiem, to pamiętaj że to całkiem naturalne 🙂 Być może będzie to dla Ciebie pierwszy taki kontakt. Ja wstępne spotkanie poświęcam na poznanie Twojej historii, ustalenie celów pracy i rozwianie wątpliwości dotyczących przebiegu pracy z psychologiem sportu.

Pamiętaj, że zawsze dzielisz się tym, co na co jesteś w danym momencie gotowy/gotowa 🙂

Poniżej znajdziesz kilka linków do wpisów na blogu, które mogą pomóc Ci przygotować się pierwszego spotkania z psychologiem:

Nie musisz pozbywać się negatywnych myśli, stresu, emocji, by móc dawać z siebie wszystko podczas meczów, turniejów, treningów. Pewnie próbowałeś wielu metod, by je wyeliminować, ale nie przyniosły Ci oczekiwanych rezultatów. Bo chodzi tutaj o zmianę tego, jak do tego, co trudne podchodzimy, a nie o pozbycie myśli, emocji, stresu, obaw, zmartwień. Bo czy kiedyś raz na zawsze Ci się to udało?

Jako psycholog sportowy pomagam w:

  • radzeniu sobie z myślami, które sprawiają trudno Ci pokazywać wszystkie swoje możliwości,
  • utrzymywaniu koncentrację w najważniejszych momentach, byciu tu i teraz,
  • radzeniu sobie z emocjami, które pojawiają się w życiu sportowym i prywatnym,
  • budowaniu oraz utrzymywaniu motywacji i wytrwałości w działaniu,
  • radzeniu sobie z wyzwaniami mimo presji,
  • budowaniu pewności siebie i zaufania do własnych możliwości,
  • tworzeniu satysfakcjonujących relacji z innymi zawodnikami i trenerami,
  • radzeniu sobie ze stresem, który niesie ze sobą uprawianie sportu,
  • określeniu, co dla Ciebie najważniejsze w sporcie i jakim sportowcem chcesz być,
  • budowaniu nawyków i schematów, które będą służyć Twojej rywalizacji,
  • radzeniu sobie z codziennością sportowca
  • powrocie do rywalizacji po kontuzji,
  • łączeniu sportu i szkoły/studiów
  • radzeniu sobie z codziennymi trudnościami bycia sportowcem-nastolatkiem i wkroczeniu w dorosłe, sportowe życie.

Nawet jeśli nie do końca wiesz, czego dotyczy Twoja trudność – nie przejmuj się. Nie musisz umieć jej dokładnie opisać, wyznaczanie celów to jeden z elementów pracy z psychologiem sportu.

Nie znalazłeś na liście opisu, który pasuje do tego, co przeżywasz? Napisz wiadomość, znajdziemy dla Ciebie najodpowiedniejszego specjalistę.

Jak wygląda praca ze mną?

Jestem certyfikowanym psychologiem sportu II klasy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od 2016 roku współpracuję z Akademią Piłkarską Wisły Kraków, a od 2021 z kadrą Polski w blindfootballu. Poza tym prowadzę konsultacje indywidualne dla zawodników różnych dyscyplin. Pracuję głównie z nastolatkami i młodymi dorosłymi.

Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega trening mentalny dla sportowca? By jak najlepiej to wyjaśnić przygotowałam  schemat pokazujący poszczególne etapy.

Tak wygląda ogólny schemat pracy. Natomiast sposoby, jakimi dochodzimy do końca mogą być różne i zależą od tego, jakie metody pracy będą dla Ciebie odpowiednie.

Pracujemy w oparciu o techniki terapii akceptacji i zaangażowania – podejścia o potwierdzonej badaniami skuteczności w pracy ze sportowcami. Uczymy się, jak podchodzić i reagować na trudne myśli, emocje i odczucia, które się pojawiają, tak by nadal móc rywalizować na swoim poziomie. Naszym celem jest to, byś realizował swoje cele i zadania w obecności trudnych myśli, emocji, odczuć, niż żebyś koncentrował się na ich pozbywaniu. Bo w sporcie chodzi o rywalizację w przeciwnikiem, a nie o toczenie walki z własnym umysłem.

Więcej informacji o moim wykształceniu i doświadczeniu znajdziesz tutaj. 

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na wszystkie swoje pytania? Chciałbyś nawiązać współpracę? Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej i wspólnie zastanowimy się, jak psycholog sportowy może Ci pomóc.

Pamiętaj, że:

  • udzielenie dobrej, profesjonalnej porady przez internet może być bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Ważne jest dla mnie podpowiedzenie Ci takiego rozwiązania, które będzie dopasowane do Ciebie, a po jednej wiadomości niewiele o Tobie wiem;
  • jeśli szukasz materiałów do samodzielnej pracy lub nie bardzo wiesz, do jakiego specjalisty się zwrócić, ważne jest dokładne opisanie, czego potrzebujesz. Niestety my-psycholodzy nie potrafimy czytać w myślach ? Takie wskazówki bez problemu możesz uzyskać poprzez e-maila czy social media;
  • pomaganie to praca i tak jak inne usługi jest odpłatna. Sama chęć pomocy nie wystarczy, by móc się utrzymać i dalej rozwijać.
Psychologia sportu
3 + 6 =