Jak pracuje psycholog sportowy?

Sport stawia przed zawodnikami wiele zadań wymagających pokonywania własnych barier. Sportowcy muszą działać szybciej, sprawniej, efektywniej, by móc walczyć o najwyższe cele. A czasem nawet i to nie wystarcza, by odnieść zwycięstwo. Sport staje się coraz bardziej profesjonalny, co oznacza, że czerpie z wiedzy i doświadczenia wielu dziedzin, także psychologii. Jak psycholog sportowy może pomóc w odpowiednim przygotowaniu?

Przygotowanie zawodnika do zawodów składa się z 4 aspektów: przygotowania technicznego, taktycznego, motorycznego i mentalnego. To właśnie za przygotowanie mentalne odpowiada psycholog sportowy.

Zastanów się, ile trudnych do wyjaśnienia wyników padło już w Twojej dyscyplinie?

 • Ile razy murowany faworyt przegrywał z zawodnikiem z końca stawki, mimo że wszyscy byli pewni, że zwycięży bez wysiłku?
 • Ile razy wynik diametralnie zmieniał się pod sam koniec rywalizacji?
 • Ile razy drużyna o świetnych umiejętności w ważnym spotkaniu wypadła zdecydowanie poniżej swoich możliwości?
 • Ile razy widziałeś lub słyszałeś, że zawodnik „przegrał” pojedynek już w szatni?

Jakie podobne sytuacji potrafiłbyś wymienić?

Właśnie w takich (i wielu innych) momentach warto skorzystać ze wsparcia psychologa sportu. Niżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania dotyczące pracy z psychologiem sportu.

Co robi psycholog sportowy?

Psycholog sportu prowadzi trening umiejętności mentalnych, psychologicznych. Może on dotyczyć wielu obszarów. Jeśli przeżywasz jedną z poniższych sytuacji, to może być sygnał że warto zastanowić się nad rozpoczęciem współpracy z psychologiem sportu.

 

 • Sport nie daje Ci już takiej radości jak wcześniej? Czujesz, że Twoja motywacja spadła? Nie wiesz, jak dalej pokierować swoją karierą? Zastanawiasz się po co właściwie to robisz?
 • Czujesz, że ciąży na Tobie za duża presja i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić, a na co dzień przeszkadza Ci w treningu i startach? Masz wobec siebie za wysokie oczekiwania i nigdy nie jesteś zadowolony ze swojego występu? A może masz poczucie, że musisz sprostać oczekiwaniom innych osób?
 • Przed ważnymi wydarzenia odczuwasz stres, który nie daje Ci pokazać wszystkich swoich możliwości? Czujesz się dobrze przygotowany, ale w najważniejszych momentach to stres przejmuje kontrolę?
 • Masz trudności w utrzymaniu koncentracji podczas treningów i zawodów? Cały czas coś Cię rozprasza?
 • Podczas ważnych momentów ciągle przychodzą Ci do głowy przeszkadzające myśli? Takie, które sprawiają, że zaczynasz w siebie wątpić i w rezultacie wypadasz gorzej niż oczekiwałeś?
 • Przeżywasz silne emocje: przed zawodami, w trakcie lub po? Złość? Smutek? Rozczarowanie? Nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić? Może przeszkadzają Ci w trakcie rywalizacji? Nieudane wyniki przeżywasz jeszcze długo po zakończeniu zawodów?
 • Czujesz, że brakuje Ci pewności siebie? W kluczowych momentach nie podejmujesz ryzykowanych decyzji z obawy przed niepowodzeniem? Błędy sprawiają, że tracisz koncentrację i pewność siebie, a na dodatek nie pozwalają wrócić na właściwe tory? Na długo zostają w Twojej głowie i przeszkadzają Ci w dalszej grze?
 • Trudno Ci poukładać relacje z innymi członkami zespołu albo trenerami? Czujesz, że to wpływa na Twoją formę i nie wiesz, jak zająć się tym tematem?
 • Wracasz po kontuzji i towarzyszy Ci mnóstwo obaw? W jakiej będę formie? Czy kontuzja się nie odnowi? Czy będę potrafił rywalizować tak jak przed urazem?
 • Niedawno doznałeś kontuzji i teraz trudno Ci poradzić sobie z tą sytuacją? Dlaczego przydarzyło się to właśnie Tobie? Jak poradzić sobie z przerwą od treningów? Jak znieść te wszystkie wydarzenia, które Cię ominą? Jak poradzić sobie z niepewnością? Co zrobić, by przygotować się do powrotu?
 • A może czujesz, że wszystko idzie w dobrym kierunku i ważna jest dla Ciebie praca nad tym, żeby stawać się coraz lepszym? Chcesz dodać trening mentalny do swojego przygotowania sportowego?

 

 • Jeśli zastanawiasz się, czy to z czym się teraz zmagasz to odpowiedni temat do pracy z psychologiem, napisz na [email protected] i wspólnie zastanowimy się, jakie są możliwości pracy.

Psycholog sportowy – dla kogo?

 • dla zawodników na każdym poziomie – którzy chcą maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności, by stawać się coraz lepszymi i odnosić sukcesy;
 • dla dzieci uprawiających sport – by rozwijać umiejętności, dzięki którym dziecko nie tylko stanie się lepszym sportowcem, ale także będzie skuteczniej radzić sobie w dorosłym życiu;
 • dla rodziców dzieci uprawiających sport – jako wsparcie w towarzyszeniu dziecku w sportowej przygodzie;
 • dla trenerów i członków sztabu szkoleniowego – by pomóc w zrozumieniu mechanizmów psychologicznych w sporcie i doskonaleniu warsztatu trenerskiego.

Oraz dla wszystkich zainteresowanych psychologią sportu i jej praktycznym zastosowaniem.

Zazwyczaj decydujemy się na współpracę z psychologiem, gdy czujemy że w jakiś sposób głowa nam przeszkadza. Pojawia się coś, co nas blokuje. Czasem to stres, czasem przeszkadzające myśli, innym razem mamy trudności z koncentracją albo w najważniejszym momencie nie dajemy rady, mimo że czuliśmy się dobrze przygotowani.

Jeśli Ty także doświadczasz blokady w głowie, to warto poszukać wsparcia psychologa sportowego. Pamiętaj, że nie musisz wiedzieć, co dokładnie Ci przeszkadza. Zrozumienie i nazwanie tego, co Cię blokuje to także element współpracy ze specjalistą.

Na pracę z psychologiem sportu możesz zdecydować się także jeśli nie mierzysz się ze szczególnymi trudnościami. Taka współpraca może mieć charakter rozwojowy – skupiać się na poprawie tego, co działa dobrze i maksymalizowaniu potencjału.

Jak wygląda trening mentalny w sporcie?

Na początek pracujemy nad świadomością i zrozumiem tego, co dzieje się w Twojej głowie. Poznajemy także mechanizmy działania umysłu. Wyposażeni w nową wiedzę zaczynamy szukać nowych, skuteczniejszych strategii radzenia sobie z trudnościami. Potem wchodzimy w fazę testów i sprawdzamy, czy nasze działania przynoszą oczekiwany efekt. Jeśli tak, testujesz je dalej na treningach i zawodach, dopóki nie uznasz, że cel został osiągnięty. Jeśli nie – szukamy dalej odpowiednich strategii.

Dokładny opis, czym zajmuje się psychologia sportu znajdziesz w moim artykule.

Uprawianie sportu to wymagające wyzwanie. Mogę pomóc Ci w:

 • radzeniu sobie z myślami, które sprawiają trudno Ci pokazywać wszystkie swoje możliwości,
 • utrzymywać koncentrację w najważniejszych momentach, byciu tu i teraz,
 • radzeniu sobie z emocjami, które pojawiają się w życiu sportowym i prywatnym,
 • budowaniu oraz utrzymywaniu motywacji i wytrwałości w działaniu,
 • radzeniu sobie z wyzwaniami mimo presji,
 • budowaniu pewności siebie i zaufania do własnych możliwości,
 • tworzeniu satysfakcjonujących relacji z innymi zawodnikami i trenerami,
 • radzeniu sobie ze stresem, który niesie ze sobą uprawianie sportu,
 • określeniu, co dla Ciebie najważniejsze w sporcie i jakim sportowcem chcesz być,
 • budowaniu nawyków i schematów, które będą służyć Twojej rywalizacji,
 • radzeniu sobie z codziennością sportowca
 • powrocie do rywalizacji po kontuzji,
 • łączeniu sportu i szkoły/studiów
 • radzeniu sobie z codziennymi trudnościami bycia sportowcem-nastolatkiem i wkroczeniu w dorosłe, sportowe życie.

Nawet jeśli nie do końca wiesz, czego dotyczy Twoja trudność – nie przejmuj się. Nie musisz umieć jej dokładnie opisać, wyznaczanie celów to jeden z elementów pracy z psychologiem sportu.

Nie znalazłeś na liście opisu, który pasuje do tego, co przeżywasz? Napisz wiadomość, znajdziemy dla Ciebie najodpowiedniejszego specjalistę.

Jak wygląda praca ze mną?

Jestem certyfikowanym psychologiem sportu II klasy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od 2016 roku współpracuję z Akademią Piłkarską Wisły Kraków, a od 2021 z kadrą Polski w blindfootballu. Poza tym prowadzę konsultacje indywidualne dla zawodników różnych dyscyplin. Pracuję głównie z nastolatkami i młodymi dorosłymi.

Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega trening mentalny dla sportowca? By jak najlepiej to wyjaśnić przygotowałam  schemat pokazujący poszczególne etapy.

Tak wygląda ogólny schemat pracy. Natomiast sposoby, jakimi dochodzimy do końca mogą być różne i zależą od tego, jakie metody pracy będą dla Ciebie odpowiednie. Podczas pracy korzystam z technik stosowanych w:

 • Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – wtedy, gdy najważniejsze jest dobre zaplanowanie działanie, wiemy co jest skuteczne i musimy stworzyć odpowiednią strategię działania,
 • Racjonalnej Terapii Zachowania i technik poznawczo-behawioralnych – gdy należy skupić się na logice i racjonalnych podstawach przekonań zawodnika,
 • Terapii Akceptacji i Zaangażowania, mindfulness oraz ich adaptacji do świata sportu – gdy w głowie pojawiają się przeszkadzające myśli, które w żaden sposób nie pozwalają Ci rywalizować tak jakbyś chciał.

Więcej informacji o moim wykształceniu i doświadczeniu znajdziesz tutaj. 

Psycholog sportowy – czy warto?

Trening umiejętności psychologicznych pomaga nie tylko w sporcie. Jeśli jeszcze raz spojrzysz na obszary działania psychologa sportu, to zobaczysz, że umiejętności te są ważne także w codziennym życiu. Pewność siebie, motywacja czy umiejętność radzenia sobie ze stresem przydadzą się każdemu z nas, niezależnie od tego, czy biegasz maratony czy codziennie rano wyruszasz do pracy lub szkoły.

A jeśli dotyczy Cię jedno z postawionych na początku pytań, to tym bardziej warto skorzystać z treningu z psychologiem sportowym.

Dziękuję, że dotarłeś do tego miejsca. Wyżej starałam Ci się pokazać, jak wygląda moja filozofia pracy. Nie opowiedziałam o sobie, bo w pracy najważniejszy jest dla mnie Klient. Jeśli jesteś ciekawy, chętnie opowiem Ci o sobie, moim wykształceniu, doświadczeniu i kwalifikacjach. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Jeśli obawiasz się pierwszego spotkania z psychologiem, to pamiętaj że to całkiem naturalne 🙂 Być może będzie to dla Ciebie pierwszy taki kontakt. Ja wstępne spotkanie poświęcam na poznanie Twojej historii, ustalenie celów pracy i rozwianie wątpliwości dotyczących przebiegu pracy z psychologiem sportu.

Pamiętaj, że zawsze dzielisz się tym, co na co jesteś w danym momencie gotowy/gotowa 🙂

Poniżej znajdziesz kilka linków do wpisów na blogu, które mogą pomóc Ci przygotować się pierwszego spotkania z psychologiem:

Pracuję z zawodnikami stacjonarnie w gabinecie w Krakowie lub online (Zoom lub Skype). Przy wyborze formy weź pod uwagę to, gdzie czujesz się dobrze. Badania pokazują, że praca online jest tak samo skuteczna jak twarzą w twarz. Najważniejsze jest to, byś to Ty czuł/a się komfortowo.

Więcej o pracy z psychologiem online możesz przeczytać tutaj

Inwestycja:

 • 120 zł/50 minut/ – sesja online (Skype lub Zoom)
 • 150 zł/50 minut/ – sesja stacjonarna w Krakowie

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na wszystkie swoje pytania? Chciałbyś nawiązać współpracę? Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej i wspólnie zastanowimy się, jak psycholog sportowy może Ci pomóc.

Pamiętaj, że:

 • udzielenie dobrej, profesjonalnej porady przez internet może być bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Ważne jest dla mnie podpowiedzenie Ci takiego rozwiązania, które będzie dopasowane do Ciebie, a po jednej wiadomości niewiele o Tobie wiem;
 • jeśli szukasz materiałów do samodzielnej pracy lub nie bardzo wiesz, do jakiego specjalisty się zwrócić, ważne jest dokładne opisanie, czego potrzebujesz. Niestety my-psycholodzy nie potrafimy czytać w myślach 😉 Takie wskazówki bez problemu możesz uzyskać poprzez e-maila czy social media;
 • pomaganie to praca i tak jak inne usługi jest odpłatna. Sama chęć pomocy nie wystarczy, by móc się utrzymać i dalej rozwijać.
Formularz kontaktowy
0 + 3 =

Zarządzanie polityką prywatności

Cookies

Pliki cookies są niezbędne, by strona działała prawidłowo.

Cookies

Google Analitics

Cookies GA pozwalają na zbieranie danych analitycznych i statystycznych.

Google Analitics

Disqus

Na blogu wykorzystywany jest zewnętrzny system do komentowania Disqus.

Cookies

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?