Pierwsza wizyta dziecka u psychologa sportu – jak przygotować i siebie i jego?
Nie wszystkie kluby bądź szkoły sportowe mają w swojej kadrze na stale współpracującego psychologa. Gdy czujesz, że takiej opieki brakuje, Ty, jako rodzic, zaczynasz szukać pomocy na własną rękę. Włączasz Google’a i zaczynasz szukać odpowiednich specjalistów albo pytasz znajomych czy trenerów, czy może nie mają kogoś do polecenia. Niezależnie od tego z jakiego powodu i w jaki sposób trafiacie ze swoim małym sportowcem do psychologa sportowego – do wizyty u psychologa z dzieckiem trzeba się odpowiednio przygotować. Właśnie po to powstał ten wpis. Bazując na własnych doświadczeniach chciałabym zwrócić Waszą uwagę, drodzy Rodzice, na kilka ważnych kwestii, dzięki którym współpraca z psychologiem będzie skuteczniejsza.
Z tego wpisu dowiesz się:
- w jaki sposób przygotować się do wizyty u psychologa sportowego z dzieckiem,
- w jaki sposób przygotować dziecko do wizyty u psychologa,
- jak przygotować się do wizyty u psychologa sportu online.
Po pierwsze, #sprawdzspecjaliste
To oficjalny hasztag instagramowej akcji pozwalającej sprawdzić, czy osoba oferująca usługi psychologiczne ma do tego odpowiednie wykształcenie. Pamiętaj, że psychologiem jest tylko osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Z kolei by tytułować się trenerem mentalnym nie trzeba mieć skończonych określonej szkoły. Jeszcze inną sprawę stanowi zawód coacha. Trudno stwierdzić kto w Twojej sytuacji będzie najlepszym wyborem. Ważne jest jednak, żebyś Ty wiedział do kogo kierujesz swoje dziecko. To powinna to być Twoja świadoma decyzja, niewynikająca z tego, że ktoś wprowadził Cię w błąd (albo świadomie z niego nie wyprowadził). Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz zapytać o dyplomy i wykształcenie.
Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o mnie, moim wykształceniu i doświadczeniu
Po drugie, przygotuj dziecko na wizytę
Wielu osobom słowo „psycholog” nadal może kojarzyć się z kimś, kto pracuje z „nienormalnymi ludźmi”. Nawet, gdy mowa o psychologu sportowym. Dlatego wizyta u psychologa z dzieckiem może być źródłem stresu. Zapytaj małego zawodnika, czy wie, co robi psycholog sportu i co sądzi o takiej pracy (jeśli inicjatywa nie wyszła od niego). Wytłumacz mu czym dokładnie zajmuje się psycholog sportu (tutaj możesz przeczytać mój artykuł), albo razem poszukajcie wiadomości na ten temat.
Na tym etapie przydatne będą przykłady znanych sportowców, którzy otwarcie mówią o takiej współpracy. Najlepiej jeśli będą pochodzić od zawodników uprawiających tę samą dyscyplinę co Twoje dziecko. Pokaże mu to, że taka współpraca jest normalna i jest po prostu kolejnym elementem treningu.
Zaplanuj specjalny czas na rozmowę z dzieckiem na temat pracy z psychologiem. Odpowiedz na wszystkie pytania, jakie będzie miał Twój mały sportowiec, a jeśli nie znasz odpowiedzi to zawsze możecie ich razem poszukać. Możesz także napisać do wybranego specjalisty z prośbą o podpowiedzi.
Rozmawiając z dzieckiem o współpracy z psychologiem sportu warto mówić właśnie o treningu. Bo właśnie o to chodzi – o trening umysłu. Tak jak idąc na trening Twoje dziecko ćwiczy mięśnie, tak biorąc udział w sesji z psychologiem sportu ćwiczy swój umysł. Tam także będzie wykonywać różne ćwiczenia i niezbędna będzie systematyczność, by osiągać spodziewane efekty. Takie przedstawienie pracy pozwala dziecku poczuć się pewniej, bo kontekst treningowy jest mu znany.
Bardzo ważne jest przedstawienie współpracy jako dodatkowego treningu, którego celem jest bycie lepszym. Krzywdzące będzie jeśli dziecko wyciągnie z tej rozmowy wniosek, że coś jest z nim nie tak i idzie na sesje, by psycholog go „naprawił”.
Po trzecie, daj czas na przemyślenie
Uprzedź swojego małego sportowca, kiedy odbędzie się wizyta. Nie ukrywaj tego przed nim do ostatniej chwili, nie zaskakuj go nagłym spotkaniem. Szanse, że będzie na Ciebie zły są bardzo duże, a to bezpośrednio przełoży się na pracę w gabinecie.
Jeśli dziecko nie jest przekonane i nie chce korzystać z takiej pomocy, nie przedstawiaj tego, jako konieczności. Bardziej jako sprawdzenie, jak to w ogóle jest i czy mu się spodoba. Idziecie na konsultacje, by sprawdzić, jak taka praca wygląda. Pamiętaj, że w pracy z psychologiem bardzo ważna jest relacja między osobami. Czasami z niektórymi jest nam nie po drodze, bo po prostu możemy mieć inne charaktery. Nawet jeśli pierwszy psycholog nie przypadnie Wam do gustu, szukajcie dalej. Po pierwszym spotkaniu daj dziecku czas na przemyślenie, czy dobrze się czuje w obecności tego specjalisty.
Po czwarte, bądź gotowy się zaangażować
Rodzice odgrywają ogromną rolę w rozwoju dziecka. To Ty spędzasz z nim najwięcej czasu i to Ty masz na niego największy wpływ. Dlatego prędzej czy później psycholog może chcieć zaangażować Cię w pracę. Ja często dzielę sesję na dwie części: pracę z dzieckiem i pracę z rodzicem. Czasowo wygląda to różnie i zmienia się w zależności od sytuacji.
Pamiętaj, że nie ma nic złego w tym, że Ty także będziesz zaangażowany w pracę. Nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem czy nie wspierasz swojego dziecko (w końcu przyprowadziłeś je do psychologa, więc Ci na nim zależy!). Nie ulega jednak wątpliwości, że czasem dzieci rozumieją nasze zachowania w inaczej niż byśmy sobie tego życzyli. Coś, co nam wydaje się dobre, dla nich wcale nie jest oznaką wsparcia. Psycholog pomaga Wam lepiej zrozumieć wzajemne potrzeby i znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron. Myślenie dziecka przebiega inaczej niż dorosłego. Czasem rolą psychologa jest właśnie pokazanie tych różnic.
Po piąte, czy dziecko może pracować online?
Wizyta u psychologa online ma swoją specyfikę i nie każdy będzie dobrze czuł się w takiej formie. Dlatego tutaj najważniejsze jest zdanie i odczucie Twojego dziecka. Jeśli jest to dla niego komfortowe i chce tak pracować to nie ma większego problemu. Jeśli nie – warto poszukać specjalisty stacjonarnie. Nie ma też złotej zasady, od jakiego wieku można pracować online. Jednak im starsze dziecko, tym łatwiej jest mu w ten sposób działać.
Pandemia i izolacja pokazały, że zawsze warto mieć taką opcję. Z mojej doświadczenia z ostatnich miesięcy wynika, że dużo łatwiej pracowało mi się z dziećmi online, jeśli wcześniej mieliśmy za sobą kilka sesji w gabinecie. Spotkanie się na żywo, a dopiero później przeniesienie ich do przestrzeni online także może być jakiś rozwiązaniem – zwłaszcza jeśli konieczność dojazdu do gabinetu wiąże się z daleką wyprawą, np. do innego miasta.
Jeśli decydujecie, że dziecko będzie odbywać u psychologa wizyty online to koniecznie trzeba zadbać o spokojnie miejsce. Takie, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał, gdzie będzie cicho i spokojnie. Czasem pomocne mogą być słuchawki dla dziecka. Z kolei pozostali domownicy mogą w czasie sesji np. włączyć muzykę, tak by dziecko nie obawiało się, że ktoś go podsłuchuje.
Sprawdź, w jaki sposób ja pracuję z zawodnikami
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na sesję, popracujemy nad Twoją najlepszą formą?
Photo by Julia M Cameron from Pexels