O mnie

Witaj! Cieszę się, że możemy się poznać 🙂

Nazywam się Tamara Pielas i jestem certyfikowanym psychologiem sportu. Pracuję głównie z młodzieżą i młodymi dorosłymi. Pomagam wykorzystywać swój sportowy potencjał, mimo trudności, której pojawiają się na drodze zawodnika.

Dla mnie sportowiec to przede wszystkim człowiek. W pierwszej kolejności każdy jest osobą, która myśli, czuje, obserwuje, interpretuje, a dopiero potem zawodnikiem. Niezależnie od poziomu zaawansowania każdy może w pewnym momencie „utknąć”. Zdać sobie sprawę, że czegoś brakuje, by czuć satysfakcję. Może to brak pewnych psychologicznych umiejętności, a może kwestia zrozumienia, co sport daje i dlaczego się w niego angażujemy.

Pracuję zgodnie z kodeksem etycznym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

  • Certyfikowany Psycholog Sportu II klasy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
  • W trakcie 4 -letniej szkoły psychoterapii Behawioralnie.pl opartej o ACT i inne nurty 3. fali terapii poznawczo-behawioralnych (rozpoczęcie 2023r.)
  • Kurs Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – poziom podstawowy i rozszerzony
  • Kurs Terapii Akceptacji i Zaangażowania
  • Duży kurs terapii ACT
  • Kurs Racjonalnej Terapii Zachowania
  • Certificate in Sports Psychology for Athletes Development organizowany przez Barça Innovation Hub
  • i wiele innych mniejszych szkoleń…
  • Członkini sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
  • Członkini światowego Association for Contextual Behavioral Science (ACBS) oraz jego polskiego oddziału ACBS Polska
  • Absolwentka psychologii stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego i modułu specjalizacyjnego z psychologii sportu realizowanego przy współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie.
  • Psycholog sportu w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków (2017 – obecnie)
  • Psycholog sportu reprezentacji Polski w blindfootballu (2021 – obecnie)
  • Psycholog sportu w Szkole Mistrzostwa Sportowego Wieliczka (2019-2021)
  • Współpraca indywidualna z zawodnikami: piłka nożna, siatkówka, pływanie, tenis, judo, gimnastyka sportowa, karate, piłka ręczna, żeglarstwo, sporty motorowe, lekkoatletyka, koszykówka, szermierka, narciarstwo, ultimate, badminton.

Pracuję z zawodowymi sportowcami jak i tymi, którzy uprawiają sport na poziomie amatorskim. Mam również doświadczenie w pracy ze sportowcami z niepełnosprawnościami.

Specjalizuję się w pracy z nastoletnimi sportowcami, którzy sportową rzeczywistość łączą z wyzwaniami okresu dojrzewania, oraz młodymi dorosłymi stawiającymi pierwsze kroki w seniorskim sporcie. To jeden z najtrudniejszych momentów w karierze.

Współpracowałam także z muzykami, artystami oraz ludźmi biznesu. Psychologia sportu również im pomaga w osiąganiu swoich celów.

Zawodnicy na każdym poziomie mają do czynienia nie tylko z trudnościami natury fizycznej. Doświadczają także stresu przedstartowego, nadmiaru myśli, braku koncentracji, spadku motywacji czy trudności w radzeniu sobie z relacjami w zespole.

Moja praca skupia się na tym, by pomagać sportowcom działać tak, by nie tylko poprawiali swoje sportowe wyniki, ale i by czuli że robią właśnie to, co chcą robić. By nauczyli się rywalizować zgodnie ze swoimi wartościami i planem działania nawet wtedy, gdy znajdują się pod presją lub doświadczają trudnych myśli i emocji.

Opowiadając o swojej pracy lubię posługiwać się dwiema metaforami:

  • metafora dwóch gór: Rozpoczynając pracę zdarza się nam mieć oczekiwania, że psycholog to ktoś, kto rozwiązał wszystkie problemy i z niczym trudnym na swojej drodze już się nie spotyka. Nic bardziej mylnego! Ty wspinasz się na swoją górę, ja na swoją. Ja będąc na swojej górze mogę dostrzec różne rzeczy na Twojej, których Ty nie widzisz – że istnieje jakaś alternatywna droga albo że czegoś nie wykorzystujesz. Dzięki temu doskonalimy się w wspinaczce. Ja też wspinam się na swoją górę. Pod tym kątem jesteśmy podobni.
  • metafora samochodu w pit stopie: Gdy podczas wyścigu samochód zjeżdża do pit stopu załoga natychmiast zajmuje się jego stanem technicznym. Wyobraź sobie mechaników pracujących przy dwóch przednich oponach. Jedna z nich symbolizuje wszystko co niezbędne do optymalnego wykonania, wszystkie psychologiczne elementy ważne w sportowej rzeczywistości (radzenie sobie ze stresem, emocjami, myślami, utrzymywanie koncentracji, motywowanie się, budowanie i podtrzymywanie pewności siebie). Druga opona dotyczy szeroko rozumianego zdrowia psychicznego, dobrostanu i samopoczucia. Bo poza byciem kierowcą, nasz bohater to także człowiek, którego dotykają typowo ludzkie wyzwania. Obecność obydwu opon podkreśla, jak obydwie dziedziny ważne są, by kierowca mógł jechać dalej.

Add Comment