Psycholog online – czy warto?
Rozwój technologiczny na każdym kroku zmienia naszą rzeczywistość pod wieloma względami. Jednym z przykładów jego wpływu na środowisko psychologów i terapeutów jest przeniesienie pracy w gabinecie przed monitory. To coraz częściej pojawiający się trend, który budzi jednak pewne wątpliwości. Czy warto pracować z psychologiem online? Co o skuteczności takiej pracy mówią badania naukowe? Jakie są wady i zalety pracy z psychologiem online?
Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie są wyniki badań naukowych nad pracą z psychologiem online,
- kto nie powinien korzystać z pomocy psychologa online,
- jakie są zalety pracy z psychologiem sportu online.
Na początek badania
Problem skuteczności terapii twarzą w twarz i terapii online nie umknął uwadze badaczy. Co udało im się stwierdzić?
- Jak podaje American Psychiatric Association (2007) praca przez online i na żywo są tak samo satysfakcjonujące dla korzystających. Do takich samych wniosków doszli Murphy, Parnass i współpracownicy (2009).
- Satysfakcja z pracy i postępów jest ważna, ale najważniejszym wyznacznikiem efektywnej pracy z psychologiem jest skuteczność. A ta okazuje się być taka sama w przypadku terapii online, jak i stacjonarnej. Wskazuje na to metaanaliza 92 badań dotyczących tego zagadnienia przeprowadzona przez Azy’ego Baraka i współpracowników (2008).
- Jeszcze bardziej optymistycznych wyników dostarcza badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. Grupę chorych na depresję podzielono na pół – połowa badanych korzystała z pomocy online, a druga grupa z tradycyjnej formy terapii. Po 3 miesiącach pracy brak stanów depresyjnych stwierdzono u 57% uczestników korzystających z terapii online i u 42% zaangażowanych w pracę twarzą w twarz.
- Terapia online okazała się także skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywania, ADHD czy redukcji stresu. To problemy wykraczające za trening mentalny dla sportowców, ale w tym zakresie zauważana jest poprawa, to bez wątpienia można liczyć na efekty treningu psychologicznego prowadzonego online.
Psycholog online – czy na pewno dla wszystkich?
Wyniki badań, które przytoczyłam wyżej brzmią zachęcająco prawda? Skoro skuteczność i satysfakcja są podobne w obu przypadkach, a dodatkowo terapie online może leczyć tak ciężką przypadłość jak depresja, to czemu by nie spróbować? Co mogłoby być przeszkodą? Najważniejszą z nich powinno być Twoje poczucie komfortu. Jeśli czujesz, że nie będziesz w stanie otworzyć się widząc swojego psychologa na ekranie, to nie zmuszaj się. W końcu jak masz pracować, jeśli nie będziesz czuł się bezpiecznie?
Drugim przeciwwskazaniem może okazać się wiek, zwłaszcza w przypadku dzieci. Dla tych młodszych, które do tej pory nie miały okazji kontaktować się z nikim za pomocą np. Skype’a może to być zbyt dużym obciążeniem. Sama sytuacja spotkania z psychologiem może być dla dziecka stresująca, a co do tego na ekranie monitora! Chociaż ten przypadek ma dwie strony strony medalu, ale o tym za chwilę.
Najważniejsze jest poczucie Twojego komfortu i to nim powinieneś się przede wszystkim kierować, wybierając formę spotkań z psychologiem.
Psycholog online – czy warto?
Jeśli sytuacja rozmawiania z kimś otwarcie przed kamerką nie stresuje Cię dodatkowo, to znaczy, że warto zapoznać się z udogodnieniami, jakie daje praca z psychologiem (sportowym) online. Gdy odpowiedź na pytanie, czy praca z psychologiem online jest dla ok jest twierdząca, to dalsza część artykułu jest zdecydowanie dla Ciebie. Zobacz, co zyskujesz, decydując na taką formę spotkań.
Czas, czas, czas
Skoro jesteś sportowcem to Twój plan dnia jest prawdopodobnie napięty do granic możliwości, a często treningi musisz łączyć z innymi obowiązkami (np. szkołą). W takiej sytuacji nawet godzina dojazdu potrafi zrobić różnicę (bo tę mógłbyś przeznaczyć np. na regenerację). Decydując się na pracę online nie musisz martwić się odległością, dojazdami czy staniem w korkach, bo nie musisz nigdzie dodatkowo dojeżdżać. To ważny argument także dla rodziców, którzy swoje dzieci muszą przywieźć, odwieźć i prawdopodobnie poczekać aż sesja się skończy. Jeśli więc Twoje dziecko jest pozytywnie nastawione do kontaktu przez internet, to warto spróbować pracy z psychologiem online dla dzieci czy nastolatków. Czas pracy dla obydwu stron (Klienta i psychologa) staje się bardziej elastyczny, bo nie trzeba już brać pod uwagę drogi do gabinetu i z gabinetu.
Praca z psychologiem online może być szczególnie dobrą opcją dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie niektórych specjalistów zwyczajnie brakuje, a dojazdy do większych ośrodków są dużym problem czy nawet niemożliwością.
Poczucie bezpieczeństwa
Twój dom, Twoje mieszkanie czy Twój pokój to dla Ciebie bezpieczne miejsca? To tam zazwyczaj odpoczywasz od natłoku zadań czy stresu? Spotkanie z psychologiem może być stresujące zwłaszcza na początku (z racji samego spotkania czy niepewności dotyczącej tego, co się wydarzy). Może zatem warto, by rozmowy odbywały się w bezpiecznym dla Ciebie miejscu? W końcu możesz pracować ze swoim psychologiem w piżamie i pod kocem 😉 . Nie musisz także przejmować się tym, czy spotkasz kogoś znajomego w drodze do gabinetu czy w poczekalni. To szczególnie ważne, jeśli wolisz zachować dla siebie to, że pracujesz z psychologiem.
Jeśli pracujesz ze specjalistą z innego końca kraju czy nawet świata, to ryzyko że pewnego dnia wpadniecie na siebie w kolejce po marchewkę spada do minimum. Dla osób ceniących anonimowość czy nieśmiałych to zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie niż wizyta w gabinecie.
Wiele osób pewniej czuje się przed monitorem niż w kontakcie twarzą w twarz. Dla niektórych taka forma komunikacji jest codziennością, np. w przypadku części nastolatków. Psycholog młodzieżowy online może okazać się najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem.
Pieniądze
Nie każdy sport jest tak dobrze doinwestowany, że zawodnicy nie muszą zastanawiać się nad kwestiami finansowymi. W tym wypadku praca z psychologiem online także może być dobrym wyborem. Koszt sesji np. przez Skype’a z reguły jest mniejszy niż spotkania twarzą w twarz. Odchodzą koszty wynajmu gabinetu ze strony psychologa, a Klient nie musi dodatkowo martwić się kosztami dojazdu.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto pracować z psychologiem online i czujesz się z tym komfortowo, to wiele przemawia za tym rozwiązaniem. Zwłaszcza w przypadku sportowców (i ich rodziców), których czas jest tak cenny i którzy często zmieniają miejsca pobytu.
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na sesję, popracujemy nad Twoją najlepszą formą ?
Źródło:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-pregnant-pause/201712/advantages-e-therapy-over-conventional-therapy