Zaufanie – słowo klucz w relacjach. Zazwyczaj mówimy o nim w odniesieniu do kogoś innego. Znacznie rzadziej mamy na myśli zaufanie do samego siebie. Jednak w sporcie to skierowane w stronę samego siebie jest najważniejsze. Jak budować zaufanie do siebie? Dlaczego to tak ważny element?
Z tego wpisu dowiesz się:
- czym jest zaufanie do samego siebie,
- dlaczego jest takie ważne,
- jak budować zaufanie do siebie.
Czym jest zaufanie do samego siebie?
W sporcie mówiąc o zaufaniu do samego siebie mamy na myśli trwałe i silne przekonanie, że możesz rywalizować z sukcesem na dobrym poziomie. Ufam moim możliwościom, cechom, umiejętnościom. Wierzysz że pozwolą Ci sprostać zadaniu. To także świadomość tego, że ciało i umysł wiedzą, co robić i w odpowiednim momencie Cię nie zawiodą. W tym ostatnim między innymi pomaga trening mentalny, psychologiczny.
Zaufanie to także przekonanie, że jeśli dasz z siebie wszystko, to skończy się to happy endem – będziesz zadowolony ze swojego występu, osiągniesz satysfakcjonujący wynik. Co więcej, to zaufanie do samego siebie pozwala podchodzić do rywalizacji odważnie, bez obaw i lęków.
Dlaczego zaufanie do samego siebie jest ważne?
Bez niego po prostu nie dasz rady pokazać na co Cię stać. Brak zaufania co do swoich możliwości sprawi, że będziesz chciał sprawować świadomą kontrolę nad tym, co robisz. To świetny przepis na porażkę, bo w trakcie rywalizacji dowodzenie powinieneś oddać swoim automatycznym odruchom i wypracowanym wcześniej schematom działania. Pułapka polega tutaj na tym, że gdy starasz się sterować tym, co automatyczne, wykonanie się pogarsza. Dzięki zaufaniu nie obawiasz się wyłączyć świadomej kontroli.
O zaufanie bywa trudno. Są osoby, które szybko potrafią obdarzyć drugą osobę zaufaniem, a są i tacy, którzy potrzebują do tego sporo czasu. Z drugiej strony ogromnie łatwo jest stracić zaufanie do siebie. Wystarczy jeden zły występ, nieudane zawody albo słaby trening, by wpaść w spiralę utraty zaufania, spadku motywacji i pewności siebie. Droga do jego odbudowania jest naprawdę długa i wyboista.
Jak budować zaufanie do samego siebie?
Budowanie zaufania do siebie to proces odbywający się na kilka różnych sposobów. Zaczyna się od relacji z trenerem. Jeśli ufasz jemu, jego wizji treningu i drogi do wspólnego celu, to łatwiej będzie Ci pozwolić swojemu ciału działać automatycznie. Wykonując swoje zadania bez przekonania, ciężko będzie Ci zaufać swoim umiejętnościom. Dotyczy to także systemu treningowego. Jeśli zabraknie Ci przekonania, że ma ono sens, że zaprowadzi Cię do zamierzonego celu, zaufanie do samego siebie będzie słabsze. Chodzi tutaj o każdy aspekt treningu: motorycznego, taktycznego, technicznego i mentalnego. Dlatego szukaj sensu, jeśli gdzieś Ci go brakuje – pytaj, wyjaśniaj wątpliwości, dyskutuj, szukaj odpowiedzi.
Zaufanie budujesz także na sprzęcie, którego używasz. Są sporty, w których właśnie od rzeczy trzecich wiele zależy – np. w przypadku żużla czy sportów samochodowych. Musisz mieć przekonanie, że sprzęt Cię nie zawiedzie. Dlatego dołóż starań, by o niego zadbać.
Ważni są również ludzie wokół Ciebie. Powinni być dla Ciebie wsparciem w trudnych momentach, zwłaszcza gdy Ty zaczynasz mniej ufać sobie.
Ostatnim elementem jest przekonanie, że jesteś dobrze przygotowany do rywalizacji. Wiedząc, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, by być gotowym, rośnie Twoje zaufanie do samego siebie, a tym samym zdolność do rywalizacji na najwyższym poziomie. Dlatego w szczególności zadbaj o swoje przygotowanie przed samymi zawodami.
Jak budować zaufanie do siebie w obliczu codziennych wzlotów i upadków?
Wspomniane wcześniej czynniki to fundamenty podłożone pod budowanie zaufania do siebie. Każdy wysiłek, zrealizowany cel czy sukces powinny być Twoim paliwem na czarną godzinę. To taka rezerwa zostawiona na czarną godzinę, którą wykorzystasz dopiero wtedy, gdy będzie naprawdę potrzebna.
Jak budować zaufanie do siebie? Cały czas się sprawdzając i pozwalając, by to ciało naturalnie wykonywało to, czego od niego oczekujesz. Po prostu działaj bez zbędnego analizowania i kontrolowania. Najlepiej będzie zacząć w bezpiecznych warunkach, np. podczas treningu, a dopiero później testować je w wymagających sytuacjach, np. podczas zawodów. Proces ten będzie wymagał czasu, dlatego ważne jest byś świadomie podjął decyzję dotycząca ufania sobie podczas treningów, tak by stawało się dla Ciebie naturalnym stanem podczas rywalizacji.
Zaufanie ma też drugą stronę medalu – jest ryzykowne. Tak samo jak druga osoba może zawieść nasze zaufanie, tak samo sami możemy podkopać. Nie zawsze też zaufanie będzie gwarancją sukcesu – nie tylko w sporcie, ale i w życiu codziennym, w domu, w związkach, w przyjaźniach. To ryzyko, którego się nie pozbędziesz. Ale to jego podejmowanie i możliwość zranienia pozwalają całkowicie sobie zaufać. One zawsze będą iść ze sobą w parze, ale ostateczną decyzję podejmujesz Ty.
Poczytaj także więcej o pewności siebie w sporcie
Źródło:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-power-prime/201908/build-trust-fund-sports-success
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na sesję, popracujemy nad Twoją najlepszą formą ?
Psychologia sportu