Psychologia sportu dzieci i młodzieży – dla kogo i po co?
Coraz więcej klubów i akademii ma w swoich sztabach psychologów sportu. Dziecko, niczym profesjonalny zawodnik, często współpracuje nie tylko z głównym trenerem, ale i trenerem przygotowania motorycznego, dietetykiem, fizjoterapeutą czy właśnie psychologiem. Czy warto inwestować w psychologię sportu dzieci i młodzieży? Komu pomaga psycholog sportu pracujący z dziećmi?
Z tego wpisu dowiesz się:
- nad jakimi obszarami pracuje psycholog sportu dzieci i młodzieży,
- w jaki sposób psychologia sportu dzieci i młodzieży pomaga zawodnikom, rodzicom, trenerom,
- dlaczego warto korzystać ze wsparcia psychologa sportu dzieci.
Psychologia sportu dla dzieci
Jej zadania są takie same, jak w przypadku pracy z dorosłymi zawodnikami. Psychologia sportu dzieci i młodzieży pomaga rozwijać i kształtować takie umiejętności psychologiczne jak pewność siebie, motywacja, radzenie sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami czy kontrola emocji. Tak, jak w przypadku dorosłych zawodników psycholog sportu pracuje nad:
- treningiem umiejętności radzenia sobie ze stresem,
- budowaniem i wzmacnianiem pewności siebie,
- treningiem koncentracji,
- treningiem wizualizacji,
- umiejętnością wyznaczania celów,
- wzmocnieniem motywacji,
- kontrolą pobudzenia,
- nad wewnętrznymi przekonaniami.
Jednak stosowane metody dopasowane są do poziomu rozwoju dziecka.
Psychologia sportu dla rodziców
To kolejny ważny obszar pracy psychologa sportu. Rodzice często są mocno zaangażowani w treningi dziecka i bez wątpienia chcą dla niego jak najlepiej. Jednak w niektórych przypadkach wsparcie, jakiego mu udzielają, przybiera niewłaściwą formę – np. może doprowadzić do budowania dodatkowej presji, bo dziecko nie chce przegrać i zawieść swoich rodziców. Psycholog sportu pracujący z dziećmi służy radą także rodzicom małych sportowców, np. w zakresie właściwego wspierania i radzenia sobie z emocjami.
Praca dziecięcego psychologa sportu ma swoją specyfiką. W tym wypadku liczba osób zaangażowanych w rozwój sportowy jest większa, bo do relacji zawodnik-trener-psycholog dołączają także rodzice. W tej sytuacji mamy 4 wzajemnie oddziałujące na siebie strony: zawodnik-rodzice-trener-psycholog. Praca z dziećmi zawsze oznacza także pracę z rodzicami.
Psychologia sportu dzieci i młodzieży dla trenerów
W tym przypadku psycholog sportu pełni funkcję pomocniczą i wspiera trenera. Praca z dziećmi często wymaga znacznie więcej cierpliwości niż treningi z dorosłymi zawodnikami. Ma specyficzne wyzwania – np. wymaga tłumaczenia zasad znacznie prostszym językiem i wielokrotnego powtarzania tego samego ćwiczenia. Psycholog służy tutaj nie tylko swoją wiedzą z zakresu psychologicznych prawidłowości, ale i tą dotyczącą rozwoju dziecka.
Psycholog sportu dzieci i młodzieży – czy warto?
Zdecydowanie tak! Dlaczego?
Nie wszystkie dzieci rozpoczynające swoją przygodę ze sportem będą miało okazję stanąć na najwyższym stopniu podium IO czy MŚ. Jednak, nawet gdy to się nie uda, to sport nauczy dziecko znacznie więcej. Zaangażowanie w sport uczy charakteru, nieustępliwości, wytrwałości, pokonywania własnych ograniczeń. To tutaj dziecko dowiaduje się, jak radzić sobie ze stresem, trudnościami, porażkami. Uczy się, że długotrwała praca przynosi efekty, uczy się współpracy w grupie. Te umiejętności przydadzą mu się w dorosłym życiu, niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybierze. Który rodzic nie chciałby wychować swojego dziecka na mądrego i odpornego psychicznie dorosłego? Psychologia sportu dzieci i młodzieży właśnie w tym pomaga. Wraz z psychologiem, trenerem i kolegami z zespołu dziecko trenuje te umiejętności, które bez wątpienia wykorzystywać będzie w dorosłym życiu.