Jak zdobyć pewność siebie? – 3 ćwiczenia
W poprzednim wpisie opowiedziałam Ci, czym jest pewność siebie. Jednak tym razem sama wiedza o mechanizmach jej działania nie sprawi, że od razu staniesz się bardziej pewny siebie. Ale nie jest to cel niemożliwy do osiągnięcia. Jak zdobyć pewność siebie? Poznaj ćwiczenia na pewność siebie.
Po przeczytaniu tego wpisu:
- poznasz trzy ćwiczenia na zdobycie pewności siebie.
Trenuj umysł tak jak ciało!
To zdanie zna chyba każdy psycholog sportu. I dobrze, bo właśnie ono najlepiej oddaje istotę treningu mentalnego. Pewność siebie możesz wyćwiczyć. Potrzebujesz tylko odpowiednich narzędzi i treningu. Umiejętności psychologiczne trenujemy tak samo jak umiejętności fizyczne. Potrzebna będzie jednak systematyczność i determinacja. A więc jak zdobyć pewność siebie?
Ćwiczenia na pewność siebie – nr 1
Żeby zacząć pracę nad zdobywaniem pewności siebie musisz zidentyfikować te sytuacje, w których czułeś się naprawdę pewnie. Przypomnij sobie moment, kiedy byłeś naprawdę pewny siebie. Kiedy miałeś głęboką wewnętrzną pewność, że uda Ci się zrealizować stojące przed Tobą zadanie. Kiedy czułeś się bardzo dobrze rozpoczynając nowe wyzwanie. Zastanów się, jak przejawia się wtedy Twoja pewność siebie?
- Jakie emocje Ci wtedy towarzyszyły?
- Co czułeś w ciele?
- Jakie myśli przychodziły Ci wtedy do głowy?
- Na czym się koncentrowałeś?
- Co pokazywałeś swoim ciałem?
- Po czym inni poznali, że jesteś pewny siebie?
Celem tego zadania jest jak najdokładniejsze określenie indywidualnego stanu pewności siebie. Może są jakieś szczególne działania, które wykonujesz przed startem, pozwalające Ci poczuć się pewnie? Dokładnie przeanalizuj tę sytuację. Gdy już stworzysz taką listę, to zastanów się, czy istnieje sposób, by przed każdym występem odtworzyć te odczucia? Może warto przypomnieć sobie opisaną przed chwilą sytuację?
Jak zdobyć pewność siebie – ćwiczenie nr 2
Kolejne ćwiczenie polega na stworzeniu listy swoich największych sukcesów, zarówno sportowych, jak i życiowych. Zastanów się, co takiego udało Ci się osiągnąć? Jakie osiągnięcia masz na swoim koncie? Co było Twoim największym i najważniejszym zwycięstwem? Zapisz wszystkie swoje osiągnięcia. Powieś lub połóż tę listę w łatwo dostępnym miejscu, tak byś bez problemów mógł do niej wrócić w trudniejszych momentach. Taka „ściągawka” będzie przypominać Ci, jak daleko udało Ci się zajść. Jak czujesz się po stworzeniu takiej listy? Przypominanie sobie o sukcesach nie tylko wzmacnia pewność siebie, ale i motywuje do dalszej pracy oraz wprowadza w pozytywny nastrój.
Jak zdobyć pewność siebie – ćwiczenie nr 3
Przygotuj 4-5 pozytywnych stwierdzeń związanych ze swoją dyscypliną/ pozycją. Możesz wykorzystać tutaj mocne strony, które wypisywałeś przy okazji poprzedniego wpisu o pewności siebie. Przykładowa afirmacja dla napastnika w piłce nożnej może brzmieć „Wykorzystam każdą okazję do zdobycia bramki”. W przypadku siatkarza, grającego na środku może to być „Mój blok jest nie do przejścia”.
Pamiętaj, by wszystkie afirmacje zapisywać w formie pozytywnej, unikać sformułowań przeczących i zawierających słowo „nie”. Powtarzaj swoje afirmacje codziennie, rano po obudzeniu i wieczorem przed snem. Dzięki powtórkom afirmacje staną się dla Ciebie łatwo dostępne i w każdej chwili będziesz mógł je przywołać. Aż w końcu zaczną pojawiać się automatycznie i będą towarzyszyć Ci w każdej sytuacji. Często powtarzane przekazy zagnieżdżają się w podświadomości i pozytywnie wpływają na zachowanie.
Jak zdobyć pewność siebie? Odpowiedź jest prosta – trenując i wykonując ćwiczenia na pewność siebie. W kolejnym artykule znajdziesz sposoby na rozwijanie pewności siebie u dzieci.