Trening mentalny dla dzieci – książki dla najmłodszych sportowców
Każdy sportowiec, niezależnie od wieku, może czerpać korzyści z treningu mentalnego. Nie ma wątpliwości, że dorosły czy nastoletni zawodnik może już wiele wypracować podczas zajęć z psychologiem sportu. Jeśli chodzi o najmłodszych to często pojawia się więcej znaków zapytania. Czasami dobrym rozwiązaniem będzie połączenie rozrywki i okazji do do rozwijania umiejętności psychologicznych. Zapraszam na przegląd książek, które mogą wspomóc trening mentalny dla dzieci.
Z tego wpisu dowiesz się:
- w jakich sytuacjach rozważyć indywidualne spotkania z psychologiem, a kiedy o rozwój mentalny można dbać samodzielnie,
- jakie książki dla najmłodszych wybrać, by od małego uczyć dzieci odporności psychicznej i umiejętności radzenia sobie.
Trening mentalny dla dzieci – tak czy nie?
Ta forma pracy na stale zagościła już w sporcie dzieci i młodzieży. Czasami klub zatrudnia psychologa sportu, którego zadaniem jest regularna praca z młodymi zawodnikami, czasem pojawia się on podczas zgrupowań i obozów. Niektórzy rodzice we własnym zakresie zapewniają dzieciom możliwość pracy z psychologiem.
W przypadku najmłodszych zawodników trudna do określenia jest granica wieku, w jakim warto taką współpracę zacząć. Oczywiście pomoc psychologa sportowego czy dziecięcego będzie najlepszym wyborem, gdy pojawiają się widoczne trudności – np. w radzeniu sobie ze złością czy stresem. Wtedy warto zastanowić się nad pracą indywidualną.
Pod uwagę należy brać także charakter dyscypliny – czy mamy do czynienia ze wczesną specjalizacją (np. gimnastyka) czy jednak na początku przygody ze sportem dziecko zajmuje się głównie zabawą. W przypadku dyscyplin o wczesnej specjalizacji trzeba monitorować, jakie wymagania stoją przed dzieckiem. Mogą one przekraczać jego obecne możliwości radzenia sobie – wtedy warto rozważyć objęcie dziecka pomocą psychologiczną.
Jeśli jednak rozwój małego zawodnika przebiega harmonijnie i nie ma powodów do zmartwień – nie zaczynajmy nadmiernej profesjonalizacji zbyt wcześnie. Pamiętajmy, że dla dzieci najważniejszym motywem uprawiania sportu jest dobra zabawa. By od najmłodszych lat wspierać rozwój psychologiczny dziecka warto wybrać takie książki, które poruszają ważne dla dzieci tematy i pozwalają je opracować w bezpiecznej i przyjemnej formie.
Poniżej znajduje się zestawienie książek, z których sama korzystam w pracy z najmłodszymi zawodnikami.
„Jak zostać mistrzem w sporcie i życiu”
To książka z opowiadaniami o dzieciach, które muszą radzić sobie ze sportowymi wyzwaniami. Wytrwałość, motywacja dla działania, konsekwentne dążenie do osiągnięcia celów czy radzenie sobie z kontuzją to tylko niektóre trudności, z jakimi muszą się zmierzyć bohaterowie opowiadań. Każdy rozdział opatrzony jest psychologicznym komentarzem autorów. Dzięki temu dorośli czytelnicy dowiadują się, jak działa psychika małego sportowca.
„Garść radości, szczypta złości”
To książeczka, która po kolei omawia emocje, jakich najczęściej doświadczają dzieci. Bycie sportowcem sprawia, że maluchy już od początku muszą uczyć się radzić sobie z wieloma emocjami. Dlatego też edukacja emocjonalna to jeden z najważniejszych elementów ich rozwoju. W książeczce znajdują się ćwiczenia i kolorowanki, które pozwalają poprzez zabawę uczyć się o tym, co przeżywają.
„Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci”
Relaksacja to jedna z tych technik, których możemy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Ta pięknie ilustrowana książka to zbiór ćwiczeń relaksacyjnych, poruszających ważne dla dzieci tematy – emocje, talenty, inność, budowanie pewności siebie. Pod każdą relaksacją znajdują się pytania, pomocne dorosłym w rozmowie z dzieckiem na temat tego, co pojawiło się w trakcie ćwiczenia.
„Znikodem i zagadka lęku”
To jedna z najładniejszych i najlepiej przekazujących ideę radzenia sobie z lękiem książek. Opowiadanie oparte zostało na założeniach terapii ACT, a to podejście jest mi wyjątkowo bliskie w pracy z małymi i dużymi sportowcami. Każde dziecko prędzej czy później zetknie się z lękiem, więc warto uczyć się, jak działać, by ten nie przeszkadzał nam robić tego, co ważne. W książce opisane zostały także ćwiczenia dla dzieci i wyjaśnienia dla dorosłych czytelników.
„Oswoić potwora gniewu”
Złość to dla dzieci jedna z najtrudniejszych emocji. Powoduje także trudności w jego otoczeniu, dlatego nauka radzenia sobie z gniewem jest na wagę złota. W książce znajdziemy mnóstwo ćwiczeń i metod pomocnych dziecku w oswajaniu i radzeniu sobie ze złością. Każdy rozdział rozpoczyna się opowiadaniem. Całość napisana językiem zrozumiałym dla najmłodszych będzie świetnym wstępem do nauki radzenia sobie z tą emocją.
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na sesję?